Historie hokejbalového klubu 

TJ Sokol Poruba

Hokejbal jako suverénní sport se poprvé objevil v tehdejším Československu v Českých Budějovicích v roce 1985. Postupem času se rozšířil do celé republiky a do Ostravy se dostal, pokud je nám současným hokejbalovým pamětníkům známo, pravděpodobně v roce 1991.
Vznik našeho hokejbalového oddílu, který jak se zdá dnes již pevně zakotvil v Porubě na Vřesinské ulici, můžeme datovat do sezony 1992/1993. Tehdy se k již existujícímu týmu HBC Ostrava Rockers se slušivou kytarou na prsou modro-červených dresů hrající 2. ročník Severomoravské oblastní hokejbalové ligy připojila početná skupina kluků z městské části Ostrava – Fifejdy. Právě to byl první důležitý krok v genezi, která vedla až k dnešní podobě ostravského hokejbalu.
Zakladatelem a tedy tím nejdůležitějším člověkem, bez kterého bychom bývali nikdy nespatřili světlo světa, byl Marcel Zegzulka. Již o rok později však Rockeři změnili svůj název na TJ Sokol Hošťálkovice, barvu dresů na zeleno-bílou a také předsedu. Tím se stal Marek Kaňok. V roce 1993 došlo ještě k jedné významné události. Ostravský hokejbal se přestěhoval z plácku za vlakovým nádražím Ostrava - Vítkovice, nazývaného dle tamního klubu Street, na první hřiště se skutečnými mantinely v Ostravě - Přívoze. Zde kromě nás, tedy tehdejších Rockers, hrála svá utkání i další ostravská mužstva jako Torpedo Dubina, HBC Přívoz, HBC Ostravar Kings (zde hrál třeba jeden z historicky nejlepších útočníků našeho klubu Stanislav Laryš), Street Ostrava, ale také velmi známý HBC Baník Karviná (dnešní HbK Karviná i s některými pamětníky např. Martinem Palou stále ve svých řadách) či HBC Frýdek Místek. Jako TJ Sokol Hošťálkovice jsme fungovali dva ligové ročníky: 1993/1994 a 1994/1995. V létě roku1994 došlo k neshodám ve vedení oddílu, které vyústily v odtržení a osamostatnění skupiny hráčů vedených Markem Šefránkem a Radimem Vaculíkem. Tito dva spolu s několika bývalými hráčiRockers a dalšími mladými (některými ještě v dorosteneckém věku) založili 29. 3. 1995 nový tým HBC Tornado Ostrava, který se stal (řečeno slovy antropologa) nejbližším příbuzným a přímým předkem ve vývojové linii našeho dnešního oddílu.
Sezona 1995/1996Od ligového ročníku 1995/1996 jsme nastupovali do Oblastní HbL Morava – Sever pod názvem HBC Tornado Ostrava. V tomto roce se nám podařilo postavit v Přívoze nové hokejbalové hřiště, které bylo Českomoravským svazem hokejbalu poprvé schvalováno a uznáno za oficiální. Opět jsme měnili barvy i znak, tentokrát na žlutou, modrou a černou, opět jsme dělali nové dvě sady dresů. 
Sezona 1996/1997V sezoně byla oblastní soutěž povýšena na 2. ligu a pomalu začala růst i prestiž našeho oddílu. Mužstvo bylo posíleno o trenéra a výborného funkcionáře Rostislava Balouna.
Sezona 1997/1998 byla pravděpodobně tou nejvýznamnější. Podařilo se nám začlenit tým do Tělocvičné jednoty Sokol Poruba. Díky tomu jsme mohli postavit úplně nový, celkově již třetí v pořadí, na tu dobu luxusní hokejbalový stánek. Na jaře jsme vybojovali postup do 1. MNHbL, což byl náš největší sportovní úspěch. 1.MNHbL jsme pak hráli nepřežitě 17 let od sezony 1998/1999. Stali jsme se nejúspěšnějším ostravským týmem. Nově jsme založili B-tým mužů a juniory. 
Sezona 1998/1999V této sezoně došlo k další významné události. S žádostí o spojení s námi přišli zástupci HbK Ostrava, klubu který měl silný hráčský potenciál, avšak mizerné zázemí. Vzali jsme je pod svá sokolská křídla a tím významně rozšířili hráčský kádr všech našich družstev (A, B, junioři). Týmu se ujal nový trenér Tomáš Jadrníček. Nově jsme založili žákovské družstvo. Měli jsme již čtyři kategorie. Ligový ročník 1999/2000 se nesl především v duchu obrovské snahy udržet naše Áčko v 1. lize, což se nám nakonec s odřenýma ušima povedlo. Na hřišti se provedly další stavební úpravy, které náš stadion ještě zkvalitnily. Poprvé jsme vyslali čtyři trenéry na školení. 
Sezona 2000/2001 přinesla další změny k lepšímu. Vedení oddílu převzal po Markovi Šefránkovi sedmičlenný výbor, který ze svého středu zvolil předsedu Miloslava Uhlíře. Ten však vydržel ve funkci pouze pár měsíců, poté rezignoval. Náhradu jsme však nehledali dlouho. Do čela se postavila a do útoku k lepším zítřkům zavelela maminka dvou našich juniorů Drahomíra Macková. Výbor tehdy sepsal první řád povinností všech hráčů (v budoucnu následovalo podobných řádů přehršel). Významnou změnou celonárodních hokejbalových pravidel byla povinnost všech hráčů hrát v hokejových přilbách stejné barvy. Vedení našeho oddílu vybralo barvu černou. Hlavním trenérem se stal zkušený hokejový kouč Oldřich Lipnický, kterému kryl záda hrající asistent Tomáš Jadrníček.
Sezona 2001/2002 byla významná dvěmi událostmi. Hokejbal v ČR se začal hrát se speciálním plastovým míčkem oranžové barvy, který nahradil do té doby tradiční tenisák z 1/3 naplněný vodou. Tou druhou událostí bylo posílení našeho áčka o čtyři zkušené hráče bývalého týmu SKP Frýdek Místek. Tímto jsme mimo jiné konečně získali zkušenou brankářskou jedničku Bohumila Michela. I o rok později se děly nemalé změny. 
Sezona 2002/2003V jarní části sezony jsme vyběhli na zcela nové, v historii našeho oddílu již čtvrté, domácí hřiště. Tentokrát však jsme jej už nemuseli stavět sami. Díky naší nové předsedkyni a především starostovi Tělovýchovné jednoty Antonínu Balnarovi bylo hřiště pro házenou, v minulosti pro lední hokej, přebudováno za cca 1.000.000,- Kč na víceúčelové, společné pro házenou i hokejbal. Poprvé jsme také měřili čas na elektronické časomíře (dříve pouze stopky). A převratné mohutné vývojové posuny vpřed neustaly. Z důvodu synchronizace s pravidly Mezinárodní hokejbalové federace (ISBHF) přešel hokejbal v sezoně 2003/2004 na hru o pěti hráčích v poli, tedy na 5+1 (do té doby 4+1). Toto znamenalo pro hráče i trenéry obrovský zlom, neboť bylo nutné změnit taktické pojetí hry, přejít více na hokejové myšlení (zapracování postu středního útočníka) a hru zprofesionalizovat. Tato sezona byla poslední pod vedením trenéra Tomáše Jadrníčka. 
Sezona 2004/2005Další vývojová etapa našeho týmu, jejíž počátek se datuje do sezony 2004/2005, se točí kolem čtveřice lidí Drahomíra Macková (předsedkyně oddílu), Radim Vaculík (hrající trenér), Tomáš Macko (hrající trenér), Kamil Grabovský (vedoucí mužstva A). Kamil byl jedním ze zakládajících členůTornáda, je autorem klubového znaku, autorem grafické podoby dresů a tahounem celé řady stavebních úprav hokejbalových hřišť, které náš oddíl vybudoval. Tito táhli oddíl dvě podobající se sezony, tedy i tu 2005/2006, kdy náš tým přes dobré výchozí umístění po základní části soutěžedvakrát nepřešel ve čtvrtfinále play-off přes mužstvo HBC Olomouc. V létě 2006 se vážně zranil kapitán a trenér týmu Radim Vaculík, a proto trenérské vedení nečekaně padlo do klína osamocenému Tomáši Mackovi. Ten se pod tíhou zodpovědnosti vzdal hráčské kariéry a převzalnaplno trenérskou taktovku. Posílili jsme kádr hráči z týmu HBC Falcon Ostrava, který pro ztrátu funkcionářů ukončil po spojení námi svoji činnost. 
Sezony 2006/2007 a 2007/2008 byly zase trošku odlišné. Měli jsme nehrajícího trenéra s reprezentačními zkušenostmi v mládežnických kategoriích, přesto obě sezony skončili pro nás stejně smutně. Vždy po vynikající základní části (2x 3. místo) jsme ani na pátý pokus nepostoupili do semifinále play-off.
Sezona 2008/2009sezona šestnáctá v pořadí, sezona smutná, sezona nejhorší v historii celého oddílu. Patnáct let šel náš oddíl krůček po krůčku vzhůru, v sezoně této se zastavil a dostal mnoho těžkých ran. Skončila řada zkušených hráčů a dlouhodobých lídrů týmu, odstoupil trenér Tomáš Macko a nahradili ho střídavě čtyři hrající trenéři. Mužstvo mužů skončilo poslední v 1. MNHbL. Ve funkci předsedkyně oddílu skončila po osmi letech Drahomíra Macková.
Sezona 2009/2010Před sezonou 2009/2010 musely přijít změny, vedení oddílu muselo změnit přístup a strategii. Bylo zapotřebí začít přemýšlet více koncepčně a velký důraz klást na kvalitní práci s mládeží. Funkci předsedy oddílu převzal v lednu 2009 Tomáš Macko. Jeho první kroky vedly k vytvoření třechkvalitních realizačních týmů žáků, dorostenců i mužů. Novým kapitánem „áčka“ se stal Pavel Tomeš, bývalý kapitán reprezentace ČR do 16 let. Pavel se však bohužel brzy zranil a tak jsme kapitánské otěže znovu svěřili do rukou ikony týmu Radima Vaculíka. Vedení oddílu rozhodlo, že po konci Radimovy kariéry bude jeho dres s číslem 33 navždy vyřazen a žádný jiný hráč jej nebude moci používat! Tuto sezonu jsme opět skončili poslední, pracovali jsme především na rozšíření kádru a opětovném nastavení určitého řádu a pravidel v týmu. 
Sezona 2010/2011Jestli byla sezona 2009/2010 zlomová pro náš oddíl, tak sezona 2010/2011 byla převratná pro celou 1. ligu, zejména pak pro oddíly z Moravy. Ligová komise rozhodla o reorganizaci soutěže a připojila k naší soutěži hokejbalový region Východní Čechy, čímž se naše soutěž rozšířila ze sedmi účastníků na krásných 12 mužstev. I pro naše hráče to znamenalo hodně, všichni jsme získali pro naši práci novou motivaci a i díky těmto změnám se nám podařilo významně rozšířit hráčský kádr! Náš tým se najednou účastnil opět kvalitní sestupové soutěže, svou úrovní a kvalitou pravděpodobně na nejvyšší úrovni v historii našeho klubu. Soutěž však byla natolik kvalitní, že jsme úrovní hráčského kádru na soupeře nestačili. Bohužel ani takto posílení a nově motivovaní jsme nemohli najít recept na odpoutání se z posledního místa ligové tabulky, v sezoně 2010/2011 ani 2011/2012. Proto vedení změnilo dlouhodobou koncepci a upustilo od roky zavedené tradice nutnosti všech hráčů pravidelně trénovat a vydalo se cestou nasazování těch nejkvalitnějších hráčů i za cenu zhoršené tréninkové docházky. 
Sezona 2011/2012V sezoně zakládáme bratrský tým s názvem Dukla Hrabyň, který nastupuje v nově vzniklé soutěži Ostravské hokejbalové lize. Legrační název Dukla Hrabyň vymyslel před lety trenér mužů Oldřich Lipnický, a po letech se velmi hodil, jelikož převážná většina hráčů Dukly se rekrutovala z bývalých hráčů, dnes už veteránů, kteří se k hobby hokejbalu na té nejnižší úrovni velice rádi vrátili.
Sezona 2012/2013Před sezonou 2012/2013 jsme po letech, kdy řídil klub samotný předseda, znovu založili sedmičlenný výbor a pokusili se o kolektivní vedení klubu. Tým mužů šel výkonnostně lehce nahoru, když se nám podařilo uhrát nejvíce bodů za poslední roky a odpoutat se z posledního místa tabulky. Už tehdy však bylo na prvoligovém týmu znát, že se generační výměna hráčů pravděpodobně nepodaří, což bude mít pro áčko fatální následky. Hráčskou kariéru ukončil nejlepší brankář v historii klubu Bohumil Michel a v ročníku 2012/2013 spolupracoval s týmem už jen jako asistent trenéra. Klub zrušil kategorii staršího dorostu a nově založil mladší žáky, starší žáci zůstávají. 
Sezona 2013/2014V sezoně končí u áčka pro ztrátu motivace trenér T. Macko a odchází k mládeži, ve které spolupracuje s trenérem Vítem Solarskim a novým nadějným koučem Lukášem Grebeníčkem, který je prvním odchovancem klubu, se zájmem o trénink a rozvoj budoucích hokejbalových nadějí klubu. Přestože se nový trenér a kapitán v jedné osobě R. Vaculík snaží o jakési vzkříšení kádru z „klinické smrti“, vedení klubu začíná přemýšlet o konci áčka v 1. lize. V této sezoně zakládáme opět B tým mužů, který se opírá především o skupinu hráčů z Havířova sestavenou okolo Dana Richtára. Náš klub se také snaží pracovat i s nejmenšími dětmi a staví do zatím neoficiální soutěže družstvo přípravky.
Sezona 2014/2015Před sezonou 2014/2015 se opět velmi řešilo, zda máme v 1. lize dále pokračovat. Převážil názor trenéra a kapitána R. Vaculíka se opět do druhé nejvyšší soutěže přihlásit. Těsně před začátkem ligy však R. Vaculík ukončil svoji aktivní hráčskou kariéru. Áčko spadlo do hluboké mentální krize, kdy tým začal postupně opouštět jeden hráč za druhým, porážka střídala porážku, až jsme dospěli do stavu, kdy noví trenéři Pavel Kozubek s Lukášem Grabovským měli problém dát vůbec sestavu k jednotlivým utkáním dohromady. Tehdy došlo k jevu, který je pro náš klub v celé své historiitypický. Když je nejhůř, vystoupí z řady lídři, kteří strhnou ostatní kluky, kterým na našem klubu záleží. Takovými se ukázali veteráni Lukáš Grabovský a Martin Chovanec. Především díky nim se podařilo dát dohromady „záchranářský tým“ složený převážně z dalších veteránů nastupujícíchv Dukle Hrabyň. Sezonu se tedy podařilo zachránit a důstojně dohrát. Béčko v této v sezoně pod vedením D. Richtára stabilizovalo kádr v městské lize a začalo získávat první drobné úspěchy. V žákovských kategoriích se začala významně prosazovat také děvčata, a bylo to poprvé, co klubpřemýšlel o systematické práci také s kategorií žen.
Sezona 2015/2016Před sezonou 2015/2016 došlo k mnoha organizačním změnám. Ve funkci starosty TJ skončil vážně nemocný A. Balnar, kterého nahradil Boris Blažej. Valná hromada klubu zvolila nový pětičlenný výbor ve složení T. Macko (předseda), R. Vaculík, L. Grebeníček, Radomír Kostelňák (zakládající člen klubu a hráč Dukly Hrabyň) a Karel Kubín (otec jedné z hráček žáků). V klubu ze zdravotních důvodů končí funkcionářská ikona posledních 15 let D. Macková. TJ Sokol Poruba po 17 letech nepodal přihlášku do 1. ligy, zato však staví dva týmy (Dukla Hrabyň – veteráni, TJ Sokol Poruba „B“) do Ostravské hokejbalové ligy (jiná soutěž na Severní Moravě není), která se za 5 let své existence rozrostla do rozměrů 15-ti členné soutěže. Klub má tři mládežnické kategorie: přípravku, mladší a starší žáky. TJ Sokol Poruba po mnoha letech už také není jediným představitelem ostravského hokejbalu, začínámu zde růst konkurence v podobě několika týmů mužů a jednoho družstva mládeže, což je pro rozvoj hokejbalu v regionu určitě moc dobře.
Uvidíme, kterým směrem se budou ubírat další kroky tohoto historicky nejúspěšnějšího, všech náročných změn přeživšího, ostravského hokejbalového klubu. Klubu s dlouhou a květnatou minulostí, s velkou hokejbalovou tradicí, mužstva nezapomenutelně zapsaného do historie hokejbalu v České Republice. Jak můžete sami posoudit, zažil toho náš oddíl hodně. Dres nejslavnějšího ostravského týmu za ty roky navlékly doslova stovky hráčů. Naše mužstvo vždy zdobila kamarádská atmosféra, týmový duch, spravedlnost a touha získat vavříny vítězů poctivě, fair-play. Toto bylo v našich srdcích od samotného počátku, toto jsme přebírali od starších spoluhráčů a toto budeme zase my předávat našim nástupcům. Poděkování patří všem, kteří se v minulosti na formování klubu podíleli.
Být součástí týmu, bojovat za něj a důstojně reprezentovat TJ Sokol Poruba byla a nadále bude pronás všechny vždy velká čest!
Zpracoval: Tomáš Macko.Konzultace a úpravy: Radim Vaculík, Drahomíra Macková, Stanislav Laryš, Kamil Grabovský.

Sezona 2016/2017Od září roku 2016 má oddíl TJ Sokol Poruba nového předsedu. Tomáš Macko po dlouhém uvažování a zejména ze šťastných rodinných důvodů, předal svou funkci do rukou výboru. Tehdejší trenér mladších žáků Lukáš Grebeníček potřeboval na svaze potvrdit registrace nových hráčů a proto razítko předsedy a pravomoce s ním spojené skončili v jeho rukou. Úsměvná historka, ale i těžká zkouška pro TJ Sokol Poruba.
Do sezóny 2016/2017 vstupuje oddíl se třemi mládežnickými kategoriemi, minipřípravkou, přípravkou a staršími žáky. Po úspěšných náborech se podařilo hokejbalové podhoubí rozšířit. Trenérem mládeže je Lukáš Grebeníček, u chodu mládeže rovněž pomáhá Karel Kubín a Jiří Píža,otcové nadějných hokejbalistek. Muži pokračují zejména pod vlajkou HBC Dukla Hrabyň v ostravské hokejbalové lize, tým Tj Sokol Poruba B vedený Danem Richtárem se rozpadá a někteří přešli do okolních ostravských celků.
Na konci sezóny se podařil zaznamenat dosud jediný a velký úspěch i na reprezentačním poli.Domácího hokejbalového MS v Pardubicích se zúčastnili i Lukáš Grebeníček a Lucie Kubínová. Lukáš Grebeníček působil již 3 rokem u ženské hokejbalové reprezentace jako asistent trenéra a Lucie Kubínová byla na poslední chvíli připsaná na soupisku reprezentace Žen. Nechybělo mnoho a úspěch by neminul i Adélu Pížovou, první náhradnici v nominaci. Reprezentace Žen vyhrála domácí MS a historicky první ženský mistrovský titul světa tak slavili i reprezentanti TJ Sokol Poruba.
Sezona 2017/2018Sezóna zaznamenala bouřlivý rozvoj jak v mládeži, tak v mužích. Mládež nastupuje se třemi kategoriemi do mládežnických soutěží a to týmem přípravky, mladších žáků a nově i mladšího dorostu. Trenérský tým mládeže se podařilo rozšířit o Víta Jadrníčka, Vítězslava Raaba a Ondřeje Svobodu. Nastavená koncepce u mládežnických kategorií je zaměřena hlavně na to, aby sokolíky hokejbal bavil a měli radost ze hry. Tým mladšího dorostu začíná pociťovat co znamenají daleké výjezdy do Východních Čech a rovněž se poprvé setkává s novým plastovým povrchem, který se začíná rozšiřovat napříč hokejbalovými arénami. Změna u mladšího dorostu nastává ještě jedna, od jarní části přebírá tým mladšího dorostu nově licencovaný trenér Karel Kubín. Dorostenci a dorostenky opět nakukují do mládežnických reprezentací a zviditelňují náš oddíl na hokejbalové mapě.
Muži i nadále pokračují v soutěži, ale nově opět pod vlajkou ČMSHB, protože ostravská hokejbalová liga dostala nový kabát pod názvem 2.liga Morava Sever. Tým Dukla Hrabyň se sloučil s týmem HBC Martinov a nyní hraje jako HBC Dukla Martinov. Tým již poněkolikáté končív semifinále soutěže. K TJ Sokol Poruba se nově hlásí i tým TJ Sokol Poruba 2017 vzniklý ze sokolských odchovanců. Tým vede Robin Gola a Ondřej Svoboda. Vedení oddílu se skládá z 5 členného výboru. Předseda Lukáš Grebeníček má k ruce Radima Vaculíka, Radka Kostelňáka,Tomáše Lacinu a Karla Kubína. Tomáš Lacina se zapojil k výboru jako otec jednoho mládežnického člena. Karla Kubína, ale v průběhu sezóny střídá ve výboru Jan Tabášek, dřívější hráč a odchovanec TJ Sokol Poruba. Cílem výboru je hlavně modernizace hřiště.
Sezona 2018/2019Slavíme 20 let fungování mládeže v našem oddíle!! Mládež i nadále bojuje se sokolem na hrudi ve 3 kategoriích. Soutěž přípravky a mladších žáků bojuje i s nízkým počtem týmů na Severní Moravě a soutěž tak hrají opět i celky ze Slovenska. Kategorie přípravky a mladších žáků má na starost Lukáš Grebeníček. Mladší dorost je vedený hlavně Karlem Kubínem, který má k ruce Radima Vaculíka. Mladší dorost bojuje krom soupeřů z Východních Čech a Moravy, i s nízkým počtem hráčů. Tým vedený kapitánkou Kubínovou a velmi nadějnými hráči Dostálem, Chovancem a Kotáskem, i přesto boduje a dostává se až na finalový turnaj extraligy dorostu! Tohle počínání neuniklo ani trenérům mládežnických reprezentací a opět máme zastoupení v ženské, ale i chlapecké reprezentaci ČR.
Muži pokračují pod názvem TJ SP Dukla Martinov. TJ Sokol Poruba 2017 se na konci soutěže rozhodne nepokračovat pod TJ Sokol Poruba kvůli neshodám s předsedou Lukášem Grebeníčkem a zakládá nový tým HBC Flamingos Ostrava. Výbor se scházel ve stejném složení a opět leštil kliky na radnicích a bojoval za nový plastový povrch ve své aréně.
Sezona 2019/2020V mládeži vzniká věkový propad. Týmy přípravky a mladších žáků hrají ve svých soutěži již dlouhodobě turnajovým způsobem. Týmy z Moravy nadále mizí z hokejbalových map a TJ Sokol Poruba se stává jednou z vlajkových lodí mládežnických kategorií na Moravě. Dlouhodobě se nedaří vychovat mládež až do dorosteneckého věku, což je největší kámen úrazu hokejbalu na Moravě. Trenérem mládeže je i nadále Lukáš Grebeníček. Novým trenérem mládeže a pomocnou rukou se stává Jaroslav Novák, který v mládeži má i své 2 syny.
Muži se po delší době vrací k názvu TJ Sokol Poruba a navazují tak na tradici. Novou krví týmujsou i odchovanci, kteří tým posílili z dorostenecké extraligy. V mužích i nadále hrají stálice jako Pavel Tomeš, Martin Mareš a Martin Macko. Železný muž Radek Kostelňák je stále platným hráčem týmu a společně tak všichni tvoří důležitou kostru týmu hrajícího defacto několik sezón bez trenéra. SEZONU 2019/2020 ovšem zastavil COVID – 19. Jarní část ani nezačala, protože od 12.3.2020 platil v celé ČR zákaz shromažďování lidí a veškeré sportovní soutěže tak byly pozastaveny.
Sezona 2020/2021Během léta 2020 došlo k rozvolněním opatření a nic nebránilo nastoupit do mládežnických soutěží s kategorií přípravky, mladších žáků a starších žáků. Muži TJ Sokol Poruba okysličení mladou krví začali mít větší ambice. Tým starších žáků vstoupil do sezóny skvěle, ale bohužel do hry opět vstoupil COVID -19 a od 12.10.2020 pozastavil na delší dobu veškeré sportovní dění. Započala tak klinická smrt nejen hokejbalu, ale veškerého sportu v ČR. Menší rozvolnění patření až koncem května 2021, tak dovolilo dohrát soutěže, alespoň formou různých turnajů, jak v mládeži, tak mužích. Muži získali bronzovou placku a pověsili po delší době medaili na svůj krk.
V červnu 2021 naši hokejbalovou partu z TJ Sokol Poruba navždy opustil Bohumil Michel.Na jeho počest se uspořádal mužský turnaj Bobeš Cup, kde nešlo ani tak o předvedené výkony, alehlavně o uctění jeho památky a oprášení hokejbalových vzpomínek.
Sezona 2021/2022Z velké rány zasazené Covidem-19 jsme se museli oklepat i my. Pod novým heslem #JEDNAPARTA #JEDENTYM, jsme začali v mládežnických kategoriích se 3 kategoriemi. Tým přípravky a mladších žáků se musel neustále doplňovat a plné ruce práce zde měl hlavně trenér Jaroslav Novák. Sekundovat mu začal David Rechtoris, další z řad otců mládežnických hokejbalistů.Všechny mládežnické týmy byly rády, že se hokejbal opět hraje, ale takřka nesportovní období bylo na výkonech týmů znát. Naštěstí mládež TJ Sokol Poruba ustála toto období i co se do počtu členů týče. Po delší době jsme přihlásili extraligu dorostu. Dorostenecký tým vedl Lukáš Grebeníčeks Martinem Šlahorkem. V průběhu sezóny se přidal k trénování i Robin Gola a mladí odchovanci Radim Dostál a Pavel Chovanec. Dorost v této sezóně pořádně okusil, jaký je rozdíl hrát zápasy na plastovém povrchu a doma na asfaltu. Rovněž přechod ze starších žáků do dorostenecké kategorie byl pro mnohé velkým skokem. Extraliga dorostu se stala velmi náročnou soutěží jak výkonnostně, tak i logisticky. Předposlední místo mělo být odrazovým můstkem do další extraligové sezóny.
Muži nastoupili do sezóny s pozměněným týmem. Před sezónou se do řad TJ vrátili odchovanci z dříve rebelujícího týmu HBC Flamingos Ostrava. TJ Sokol Poruba tak nastoupil do nové sezóny minimálně s chutí obhájit 3.místo z loňské covidové sezóny. Tým v průběhu sezóny ukazoval, že ambice, které měl na začátku sezóny nebyly liché. V sérii play off o 3 místo porazil Vsetín a obhájil bronzovou placku. Konečně se začala rýsovat i doba plastová, kdy probíhala kloudná jednaní jak na úrovni jednoty TJ Sokol Poruba, tak i na půdě radnice Města Ostravy.
Sezona 2022/2023Sezona byla zahájena 2.ročníkem Bobeš Cupu. V mládeži jsme pokračovali nastolenou cestou aktivních náborů, neboť počty mládeže bylo třeba doplnit. Přípravka, mladší žáci a dorost byly naše vlajkové lodě. Trenérské obsazení u mládežnických kategorií zůstalo stejné. Lepší výsledky zaznamenali dorostenci, kterým v konečné tabulce chyběl 1 bod , k tomu, aby se zúčastnili finálového turnaje extraligy dorostu. Někteří dorostenci si svými výkony i řekli o šanci v mužské soutěži, kde se nakonec stali i důležitými články týmu.
Muži měli před sezónou nejvyšší ambice, se kterými se moc netajili a po celou základní část i své cíle plnili. Až v posledním kole základní části přišli o první místo v tabulce. O tom, že základní část a play off jsou mnohdy jiné soutěže se muži bohužel přesvědčili na vlastní kůži. Strašák jménem play off dopadl na tým nezměrnou silou a vlivem různých faktorů skončili muži ve 2. lize na konečném 4.místě.
Velký úspěch, ale zaznamenal náš klub na reprezentační úrovni. Radim Dostál a Pavel Chovanec, kteří během sezóny nastupovali i v extralize mužů za SK Hokejbal Letohrad a získali titul vicemistrů extraligy, zakončili sezónu bronzovou plackou. Juniorské reprezentaci U20 dopomohlik tomuto úspěchu na domácím MS v Liberci.
Rok 2023 ovšem bude v historii klubu zapsaný i jinou události. Konečně se povedlo realizovat a dotáhnout do konce dotaci na nový plastový povrch!!
Sezona 2023/2024 
  • Nastává doba plastová.